Tavaly márciushoz képest 10,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés

A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 5,7 százalékkal kisebb volt a februárinál.

2022. május 13.

Márciusában az építőipari termelés volumene 10,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 5,7 százalékkal kisebb volt a februárinál - ismertette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az év első három hónapjában 15,7 százalékkal emelkedett az építőipari termelés az előző év azonos időszakához képest. Friss jelentésében a KSH mérsékelte az első két hónap termelésének növekedési adatait: a januárit 3,3 százalékról 1,7 százalékra, a februárit 42,3 százalékról 38,5 százalékra.

Márciusban az épületek építése 10,6, az egyéb építményeké 11,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 18,7, az egyéb építmények építésében 8,1 százalékkal nőtt a termelés. A speciális szaképítés 5,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

A megkötött új szerződések volumene 30,2, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 30,3, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 30,0 százalékkal kisebb volt a 2021. márciusi bázisnál. Az építőipari vállalkozások március végi szerződésállományának volumene 6,4 százalékkal magasabb volt a tavaly március véginél. Az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 8,0 százalékkal csökkent, az egyéb építményeké 17,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

Az első negyedévben az építőipar termelői árai - egyes építőanyagok jelentős drágulása miatt - 20,6 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az épületek építésében és a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben hasonló mértékben 23,7 és 22,8 százalékkal, az egyéb építmények építésében 14,4 százalékkal nőttek az árak a tavalyi azonos negyedévihez mérten. Az áremelkedést a kereslet élénkülése mellett a költségek növekedése, különösen egyes építőanyagok jelentős drágulása okozta - jegyezte meg a KSH.

A tavalyi negyedik negyedévinél 6,6 százalékkal voltak magasabbak voltak az építőipar árai.
 

MTI 2022. május 13. fotó: Getty Images

Kommentek

Kommenteléshez be kell lépni.   , Regisztráció

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


A bauma-t a világ legnagyobb építőgépszakvásárát 2022. októberében rendezték Münchenben. Ezt mindössze néhány hónappal, idén március közepén követi az Észak-amerikai kontinens legnagyobb kiállítása és vására, a Conexpo-Con/AGG.  A gépgyártók természetesen átgondolják, mit hol mutassanak be a várható piaci kereslet függvényében.

Lapunk ezúttal is megkérdezte az építőgép forgalmazói szektorban működő nagyvállalatok vezetőit, hogyan értékelik az elmúlt évet és mit várnak 2023-tól. A három legnagyobb forgalmazó és két legnagyobb kölcsönző cég vezetője válaszol.

Ezermilliárdos nagyságrendben állított le vagy halasztott el állami beruházásokat a Lázár János által vezetett építési tárca a 2022-es választások óta. Elmaradásuk érzékeny veszteséget jelent a következő években a hazai építőipar számára. Összeállításunkban az elmúlt időszakban az előkészítésük során félbehagyott állami beruházásokból válogattunk.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem

Brand Content Kft. 2022 ©