Idei ingatlanpiaci kilátások

Az új és a használt lakások árai is emelkedhetnek idén a GKI-Masterplast kutatása szerint. A Duna House is az ingatlanpiac aktivitását jósolja.

2022. január 06.

GKI-Masterplast - lakáspiaci élénkülés idén

A lakáspiac az élénkülés jeleit mutatja és ennek folytatódása várható a közeljövőben is,a használt lakások árai a következő 12 hónapban 3-6 százalékkal, az új lakásokéi 7 százalékkal emelkedhetnek - derül ki a GKI és a Masterplast közös január elején publikált decemberben végzett kutatásából.

A GKI negyedévente végez felmérést az ingatlannal foglalkozó cégek kilátásainak feltérképezésére. A mostani kutatásban, amelyben 108 cég vett részt, a lakosság körében 1000 ember megkérdezésével készített reprezentatív véleménykutatás eredményeit is felhasználták. A felmérés 2020. januártól a Masterplast Nyrt. támogatásával készül.

A felmérés szerint a használt lakások piaca - a 2020-as visszaesés után - 2021-ben ismét megélénkült. A keresletet támogatja a közeljövőben tovább emelkedő lakossági jövedelmek és a gyermeket nevelő vagy vállaló családoknak szóló kedvezmények. A kutatás szerint az ingatlanokkal foglalkozó vállalkozások körében a következő 12 hónapra vonatkozó várakozások az egy negyedévvel korábbihoz képest alig változtak. Budapesten a panellakások esetében következett be javulás a kilátásokra, a családi házak esetében pedig némi romlás. Kelet-Magyarországon a társasházi lakásoknál változatlanok, a családi házaknál kissé romlóak a kilátások. Nyugat-Magyarországon a panellakások esetében váltak érdemben kedvezőbbé a várakozások. Minden körzetben kisebb-nagyobb túlkereslet érezhető.

A lakásvásárlásra és építésre vonatkozó lakossági várakozások negyedéves és éves alapon is érezhetően derűlátóbbá váltak: 2021. decemberi felmérésben 95 ezer háztartás nyilatkozott úgy, hogy a következő 1 évben biztosan vásárol vagy építtet lakást, míg 224 ezer háztartás szándéka valószínű volt. Az előző, tavaly szeptemberi kutatásban ugyanez a két érték 74 és 184 ezer volt, míg 2020 decemberében 57 és 184 ezer.

A lakáspiaci indexek 2020 második negyedévben érték el a mélypontot, azóta folyamatos javulást mutatnak. Ebbe az alapvetően javuló trendbe illeszkednek a jelen felmérési eredmények is. A GKI-Masterplast fővárosi lakáspiaci indexe (amely az ingatlanos cégek, illetve a lakosság várakozásait sűríti egyetlen számba) negyedéves alapon 4 ponttal emelkedett, ami éves alapon jelentős, 24 pontos növekedés. Az ország egészére vonatkozó lakáspiaci index negyedéves alapon bő 3, éves alapon 23 ponttal növekedett. 2021 decemberében mindkét index két és féléves csúcsára ért fel, a lakáspiaci várakozások már alig maradnak el a 2019-es csúcsponttól.

Budapesten a használt lakások árainak stagnálására, a vidéki körzetekben ezek növekedésére számít a megkérdezettek többsége. Budapesten 3, vidéken 4-6 százalékos áremelkedésre lehet számítani, a leggyorsabb áremelkedés (6,3 százalékos) a nyugat-magyarországi körzetben várható a kutatás szerint.

Az új építésű lakáspiacon a megkérdezettek kétharmada áremelkedésre számít a következő egy évben, ennek mértéke 7-8 százalék lehet. A lakásbérleti piacon a fővárosban a díjak emelkedésére, a vidéki körzetekben ezek stagnálására számít a többség, a következő egy évben 2-3 százalékos díjemelkedés valószínű a kutatás szerint.

Duna House - a magyarok 91,3 százaléka él saját ingatlanban

A Duna House év végi elemzése szerint az ingatlanpiac aktivitásának 25 százaléka köthető az első otthonukat vásárlókhoz, akik jellemzően 30 évnél fiatalabbak, és 30 millió forint alatti ingatlant választottak – adta hírül a cég december utolsó napjaiban az MTI-vel.

Az ingatlanközvetítő cég elemzésében ismerteti: a magyarok 91,3 százaléka él saját tulajdonú ingatlanban. Ez az ideál beépült a lakáskultúrába, amelynek legfontosabb mérföldköve az első lakás vásárlása - ám munkától, beosztástól és családi háttértámogatástól függően a potenciális vevők más-más életkorban jutnak el idáig.

Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője közölte: tapasztalataik szerint az újdonsült első lakástulajdonosok legnagyobb része 30 év alatti, arányuk 56 százalék, közülük sokan még szülői támogatással jutnak ingatlanhoz.

Az elemzők arra is rámutattak, hogy az elmúlt 10 évben folyamatosan csökkent az első otthonukat vásárlók aránya, de 2018-ban a megjelenő kormányzati támogatások új lendületet, fizetőképes lehetőségeket nyújtottak a potenciális vevőknek. Az emelkedő tendenciát azonban a pandémia megjelenése mérsékelte, így a vásárlók 29 százalékának körében a befektetési cél lett a legfőbb motiváció, míg a második helyen áll hónapról hónapra az ingatlanvevők körében az első lakás vásárlása, a nagyobb ingatlanba való költözéssel egyetemben 25-25 százalékkal.

A Duna House 2021-es értékesítési adatai alapján a fővárosban 27 százalék körül alakult az újdonsült lakástulajdonosok aránya, vidéken ez 23 százalékos volt. Az ország egészét tekintve átlagosan 26,8 millió forintot fizettek a vevők első otthonukért.

Budapesten átlagosan 55-65 négyzetméteres lakást kerestek, és csaknem 696 ezer forintot fizettek érte négyzetméterenként, amelyek így 37 millió forintos ingatlanoknak feleltek meg. Vidéken az első vásárlók által fizetett átlagos négyzetméterár csak 339 ezer forint volt, amely 23 millió forintos ingatlanárat mutat, ezért viszont akár 65-80 négyzetméteres ingatlant is tudtak választani.

Összességében a fiatal vásárlók 68,5 százaléka maximum 30 millió forintért szerződött le első lakására, csaknem negyedük viszont 30-50 millió forint közötti összeget is hajlandó volt fizetni érte.

Duna House - 15 százalékos növekedés az ingatlantranzakciók számában

Szintén a Duna House által publikált hír, hogy a saját adatain alapuló becslése szerint tavaly 150 974 adásvétel jött létre a magyarországi ingatlanpiacon, ami 15 százalékkal haladja meg a 2020-as eredményt.

Az ingatlanforgalmazó január elején publikált becslése szerint 2021 decemberben az előző havinál 4 százalékkal több, 11 422 ingatlantranzakció történt.

A hitelpiaci trend mérséklődött decemberben a Duna House adatai alapján: a jelzáloghitelek piacán becsült 110 milliárd forint a másfélszerese a 2020-as év végi piaci volumennek, és nagyjából megegyezik a novemberi kihelyezéssel.

Hozzátették, hogy 2021-ben több mint 1300 milliárd forint jelzáloghitelt vettek fel Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank tényadatai és a Duna House utolsó kéthavi becslése alapján, ami 2020-hoz képest 40 százalékos növekedés.

MTI

 

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Lapunk ezúttal is megkérdezte az építőgép forgalmazó és gépkölcsönző szektorban működő nagyvállalatok vezetőit, hogyan értékelik az elmúlt évet és mit várnak 2024-től. 

A világ legjelentősebb építőipari gépkiállításai közül messze az INTERMAT az, amelyik a leghosszabb múltra tekint vissza.Előzetes körkép és gyártói információk. 

2024. évi várakozások az építőiparban. ÉVOSZ: a rendelésállományt és a cégek véleményét figyelembe véve az építőipar 2024-ben a termelés csökkenésére készül.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©