Mit modnak a hazai építőanyag kereskedők?

A Magyar Építőanyag Kereskedelmi Egyesület hozzászólása az árnövekedést letörni kívánó kormányzati intézkedésekhez.

2021. július 12.

A hazai építőanyag kereskedelem mintegy több, mint kétharmadát, és számos építőanyag gyártót is összefogó Magyar Építőanyag Kereskedelmi Egyesület tagjai azon dolgoznak, hogy az építőanyag és építési termékek ellátása minél zökkenőmentesebb legyen, és a hiányjelenségek megszűnjenek.

Az ÉKE tagságának alapvető célja a jól működő, versengő piac; a hazai építőanyag-kereskedelemben mintegy 1000 aktív szereplővel mintegy háromszor több szereplővel bír, mint a hasonló piacméretű Ausztria, így földrajzilag és termék szortimentben egyaránt széles kínálatot nyújtanak építési és felújítási munkákhoz. A fogyasztóvédelmi ellenőrzések tovább erősíthetik a piaci szereplők szabályos működését.

Az ÉKE tagjai a nemzetközi piacok importtermék-áremelkedéseinek elszenvedői, azokat nem áll módjukban megakadályozni, mindazonáltal a kereskedelemben működő tagok keresik azokat az import lehetőségeket, amelyekkel a hazai kínálat bővíthető és amely az árak csökkenéséhez vezethet.

Az ÉKE elnöksége abban bízik, hogy az exportkorlátozást célzó kormányzati intézkedések csökkentik majd a piaci hiányjelenségeket az acél- faipari, és egyéb termékkörökben. A korlátozás alá eső termékek meghatározásakor fontos azonban, hogy valóban csak a hiányjelenségekkel terhelt területekre vonatkozzon az állami beavatkozás, ellenkező esetben a kivitel túlzott korlátozása a hazai GDP-t, és az exportot is csökkentené.

A lakosság számára érzékelhető árhatást az importtermékek és -összetevők áremelkedésének begyűrűző hatásán túl a kivitelezői díjak emelkedése fokozza tovább - ez különösen 2021 tavaszától jelentkezett, és kedvezőtlen hatással van a támogatások értékére és hatékonyságára. Míg az építőanyagok import összetevőket is tartalmazó részének 2021-es áremelkedése mögött a világpiacon jegyzett nyers- és alapanyagok árrobbanásának továbbgyűrűző hatása tapasztalható, a lakossági felújítások terén, a kivitelezési munkadíjaknál ilyen ok nem látszik. Az ÉKE tagságának tapasztalata szerint a lakosság számára nyújtott felújítási szolgáltatásoknál a kivitelezői munkadíjak jóval nagyobb mértékben nőttek meg, mint ahogyan az nagy projekteknél látszik, vagy amelyet a kivitelezői szakszövetség (ÉVOSZ) júniusi felmérésében bemutatott; a tapasztalt díjemelés messze az infláció, vagy akár a 8,8%-os minimális rezsióradíj-növelés értéke feletti.

Az időben korlátozott támogatási lehetőség, a tömeges felújítási igény és a relatív munkaerő-hiány 2021 júliusára ahhoz vezetett, hogy a lakossági felújításoknál a kivitelezők jelentős része már „anyagár-arányban” dolgozik, vagyis – függetlenül a munkák nagyságától vagy időigényétől – igyekszik úgy árazni, hogy az Otthonteremtési támogatási táblázatához illeszkedjék (tovább emelve a munkadíjat).

Példaként: a hidegburkolás terén a nettó munkadíj 2019-ben még 3.500-4.000 forint körül mozgott négyzetméterenként, 2021 tavaszán vidéki megyeszékhelyeken 8.000, a fővárosban és vonzáskörzetében már akár 10.000 forintnyi díjat is elkérnek egyetlen négyzetméternyi burkolásért, amely 2021 júliusában már helyenként elérte a 12.000 forintot.

A falazásra vonatkozóan 2 év alatt a korábbi mintegy 3000 forintos négyzetméter árról 4.500-5.500 forintra nőtt a nettó munkadíj, vagyis hozzávetőlegesen 50%-kal nőtt e lakossági bővítési-felújítási szakipari munka jellemző díja is. Megállapítható, hogy a felújítási támogatásoknál a lakossági piacon tapasztalt kivitelezői díjak növekedése lekövette, illetve egyes területeken meg is haladta az építőanyagok – importból és világpiaci nyersanyag-árrobbanásból eredő, és remélhetőleg átmeneti – megugrását.

Ezért az ÉKE megfontolásra javasolja a lakossági Otthonfelújítási támogatás igénybevételi határidejének kitolását, hogy a felfokozott kereslet ne emelje az árszinteket, sem az anyag- sem pedig a díj oldalon.

A Magyar Építőanyag Kereskedelmi Egyesület közleménye

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Hét év után ismét megrendezik a legnagyobb hazai építőgép-kiállítást. Tekintsünk a múltba: hogyan és mikor kezdődött a Magyarországon forgalmazott építőipari gépek bemutatása?

Az ÉBSZ Kiállításokon a gépkezelő verseny mindig nagy attrakció. Nem lesz ez másként az idei Gépshow-on sem.

Négy évtized elég volt ahhoz, hogy Kína a semmiből a világ autóipari nagyhatalmává váljon. Összeállítás arról, hogyan hódítanak a világban és Magyarországon.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©