Duna House: a kisebb alapterületű lakások népszerűek

Az ingatlanforgalmazó cég piaci összefoglalója.

2022. december 14.

Novemberben nyolcezer ingatlan cserélt gazdát országosan a Duna House becslése szerint, míg éves szinten több mint 118 ezer adásvétel történt eddig az ingatlanpiacon. Az év egészét nézve a társaság körülbelül 125-127 ezer ingatlanpiaci tranzakciót vár. A közlemény szerint visszafogott kereslet mellett népszerűek a kisebb alapterületű lakások: novemberben például a főváros budai oldalán a tranzakciók 35-35 százalékát fedték le a 20-40 és a 40-60 négyzetméter közötti lakások, míg egy évvel korábban ezek aránya 3, illetve 27 százalék volt.

A budai eladások 26 százaléka 900 ezer és 1 millió forint közötti négyzetméteráron történt, míg az értékesített otthonok több mint felénél a négyzetméterár meghaladta az 1 millió forintot, ezen belül 9 százalékuknál az ár több mint 1,6 millió forint volt. Tavaly novemberben a Budán elkelt ingatlanok 33 százalékánál a lakásár meghaladta a 70 millió forintot, míg idén mindössze 9 százalék tartozott ebbe a sávba.

A Duna House adatai szerint a főváros pesti oldalán a 40-60 négyzetméter közötti alapterületű lakások voltak a legkelendőbbek. A legtöbb lakást 2021 novemberében négyzetméterenként 600 ezer forint alatt adták el, míg az idén az értékesített otthonok legnagyobb része a 600-800 ezer forintért kelt el, az adás-vételek 10 százalékánál pedig az 1,4 millió forintot is meghaladta a négyzetméterenkénti ár. A lakások ára a tranzakciók 20 százalékánál több mint 70 millió forint volt, míg egy évvel korábban ez az arány 9 százalékot tett ki.

A közlemény szerint novemberben országosan a 40-60, Pest megyében pedig a 60-80 négyzetméter alapterületű ingatlanok voltak a legkeresettebbek. Országosan a legtöbb értékesített ingatlan négyzetméter ára, tavalyhoz hasonlóan, nem érte el a 250 ezer forintot, míg Pest megyében a legtöbb esetben az ár meghaladta a 600 ezer forintot.

A budapesti ingatlanpiacon novemberben az adás-vételek csaknem felében a befektetési célú vásárlás motiválta a vevőket, akik átlagosan 61,2 millió forintot költöttek erre a célra - írták. A második helyen az első lakás vásárlása áll, amelyre a vevők átlagosan 39,5 millió forintot fordítottak. Ezzel szemben vidéken a vevőket leginkább a nagyobb ingatlanba költözés motiválta, ezt követte az első lakás vásárlása. Az előbbire átlagosan 43,7 millió forintot, az utóbbira pedig átlagosan 26,7 millió forintot költöttek.

A fővárosban a leggyakoribb eladási ok a befektetés értékesítése volt, amelyből átlagosan 70,1 millió forinthoz jutottak az ügyfelek, míg a vidéki eladók motivációját azonos arányban az örökölt ingatlan értékesítése, a kisebbe költözés és a nagyobb ingatlanra váltás adta idén novemberben.

Tavaly 160 678 adásvétel jött létre a magyarországi ingatlanpiacon, ami 19 százalékkal haladja meg a 2020-as eredményt.

Duna House közlemény, via MTI

 

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Lapunk ezúttal is megkérdezte az építőgép forgalmazó és gépkölcsönző szektorban működő nagyvállalatok vezetőit, hogyan értékelik az elmúlt évet és mit várnak 2024-től. 

A világ legjelentősebb építőipari gépkiállításai közül messze az INTERMAT az, amelyik a leghosszabb múltra tekint vissza.Előzetes körkép és gyártói információk. 

2024. évi várakozások az építőiparban. ÉVOSZ: a rendelésállományt és a cégek véleményét figyelembe véve az építőipar 2024-ben a termelés csökkenésére készül.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©