
Indul a Lakhatási Tőkeprogram
2025. március 05.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kezdeményezésére márciusban elkezdődik a Lakhatási Tőkeprogram - jelentette be a tárca nemzetközi pénzügyi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára.
Bókay Márton közölte, hogy a 200 milliárd forintos keretösszeg 800-1000 milliárd forint összértékű ingatlanfejlesztést eredményezhet, 5 éven belül csaknem 30 ezer belföldi lakóingatlan építéséhez járulhat hozzá. Bár a piac és a hozzá kapcsolódó hitelezés az elmúlt évek nehézségei miatt jelentősen visszaesett, a gazdasági fellendülés hatására ismét emelkedés látszik a keresletben, amihez a kínálat még nem igazodott - indokolta a program meghirdetését.
Hozzátette, hogy ingatlanfejlesztési alprogramot a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram is tartalmazott már, ennek keretében mostanáig 110 milliárd forint értékben valósultak meg fejlesztések. A piac helyreállításához most újabb forrás érkezik, hiszen a saját ingatlan mindenkinek fontos - hangsúlyozta Bókay Márton, aki abban bízik, hogy a piac élénkülése már idén elkezdődhet.
A Lakhatási Tőkeprogramot irányító Nemzeti Tőkeholding (NTH) elnök-vezérigazgatója abban bízik, hogy az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretében meghirdetett forrás a kínálati oldal fellendítésével letörheti az ingatlanpiaci áremelkedést.
A lehető legszélesebb pályázói körre terveznek
A pályázat március 17-én nyílik meg és március 24-én zárul az alapkezelők előtt, a tőkejuttatások legalább 80 százalékát lakások, bérlakások és kollégiumok építésére kell fordítaniuk, a fennmaradó rész irodai, logisztikai, kereskedelmi ingatlanok építését szolgálhatja. Az elnyert összeg csak belföldi beruházásokra használható fel, a beruházóknak korszerű, energiahatékony épületeket kell emelniük - közölte Buda Sándor.
Hozzátette, hogy a feltételrendszer a lehető legszélesebb pályázói kör előtt nyitja meg a programot, a több résztvevő ugyanis kedvez a versenynek. Egy alapkezelő több alappal is pályázhat, a minimum összeg alaponként 5 milliárd forint, egy alapkezelő legfeljebb 20 milliárd forintot kaphat. Az önerőnek el kell érnie az alap nettó eszközértékének 30 százalékát, a hozamelvárás a piaci feltételekkel azonos.
Az NTH vezetője jelentős érdeklődésre számít, ezért szükség esetén a keretösszeg 300 milliárd forintra emelkedhet. A program várhatóan képes lesz olyan mértékben bővíteni a lakóingatlanok kínálatát, hogy annak hatása a fővárosban is érzékelhető lesz - fogalmazott. A kiírás részleteit a felhívással és az ajánlati dokumentációval együtt az nth.hu oldalon tették közzé.
Bókay Márton, a Nemzetgazdasági Minisztérium nemzeti fejlesztés-finanszírozásért felelős helyettes államtitkára a Lakhatási Tőkeprogram indulásáról tartott sajtótájékoztatón a minisztériumban 2025. március 3-án.
Ingatlan.com: Több lakás – de megfizethető áron? Ezt hozhatja a lakhatási tőkeprogram
Összesen akár 1000-2000 milliárd forintot is megmozgathat a lakásépítések terén az új állami lakhatási tőkeprogram a következő hét évben, ami ideális esetben 50-60 ezer lakás megépítését is lehetővé teheti. A program sikerének egyik kulcsa, hogy megfizethető áron kerülnek-e piacra a tőkeprogram keretében épülő lakások - derül ki az Ingatlan.com március 4-én publikált elemzéséből.
A lakhatási tőkeprogram keretében az állam 300 milliárd forint forrás nyújt, amit a becslések szerint 100-250 milliárd forintnyi magántőke egészíthet ki. A beruházók pedig hitelt is felvehetnek az összegyűlt tőkét kiegészítve, és ez a pénzösszeg a tőkeprogram legfeljebb 7 éves futamideje alatt kétszer is megfordulhat ingatlanfejlesztésekben. Ennek köszönhetően akár 1000-2000 milliárd forint is megmozdulhat a következő hét évben, ami ideális esetben 50-60 ezer lakás megépítésére is elegendő lehet.
„A lakáspiac nagy kihívása, hogy nem feltétlenül ott van nagyobb kínálat, ahol szükség van rá. Budapesten és az ipari beruházások otthonául is szolgáló egyetemvárosokban a lakásárak dinamikus tempóban emelkednek. Ezeken a helyszíneken ráadásul a kiadó lakások is hiánycikké váltak, így az eladási céllal megépülő lakások mellett a bérlakásoknak és a kollégiumfejlesztéseknek is komoly szerep juthat a tőkeprogramban” – értékelte az állami tőkeprogram lehetséges hatásait Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Példaként említette Budapestet és Debrecent, ahol az eladó lakások átlagos négyzetméterára eléri az 1,1 millió, illetve 890 ezer forintot, az átlagos bérleti díjak pedig 250 ezer, valamint 230 ezer forintot tesznek ki az társaság adatai szerint.
A megépült lakások megfizethetősége jelenti a program sikerének kulcsát
A szakértő szerint a program sikere nagyban függ attól, hogy ténylegesen milyen áron kerülnek piacra a tőkeprogram keretében érintett lakások. „Nem csak azért fontos kérdés ez, hogy a támogatott jövendőbeli vásárlói milyen lakásárakkal találkozhatnak majd. Hanem azért is, ha a tőkeprogramban megépülő lakások nagy számban és megfizethető áron kerülnek piacra, akkor az versenyhelyzetet teremthet a használt lakások piacán is.
"Így nem csak az új építésű, de a használt lakások drágulása is fékeződhetne.” - fogalmazott a szakértő. A megfizethetőség azért is lehet fontos szempont a beruházóknak, mert az eladó és kiadó lakások legalább 90 százalékát természetes személyeknek kell megvennie vagy kibérelnie.
Korábban a Nemzetgazdasági Minisztérium azzal számolt, hogy az 1,2 milliós négyzetméterár az új lakások esetében elfogadható árszint lenne. A pályázati felhívásban ugyanakkor nincs konkrét elvárás a megépült lakások költségszintjére vagy eladási árára vonatkozóan. Az viszont bizakodásra adhat okot, hogy az állami oldalt képviselő MFB Invest Zrt. a formai ellenőrzésen túl érdemben is elbírálja a beérkezett pályázatokat, aminek szempontjai között szerepelhet a megépülő lakások megfizethetősége is.
Van tér a bővülésre és javulásra
Az Ingatlan.com szakembere a hosszú távú adatokat ismertetve elmondta, hogy lesz helye az új lakásoknak az ingatlanpiacon. A lakásépítések száma utoljára a kétezeres évek közepén lépte át az évi 40 ezres álomhatárt. Ugyanakkor 2013 és 2016 között évente kevesebb mint 10 ezer új lakást vettek használatba. 2020-ban a járvány kitörésének évében évtizedes csúcsot döntött a lakásépítési szektor, így több mint 28 ezer lakás készült el. Az azt követő években is 19-20 ezres nagyságrendben adtak át új lakásokat. Tavaly kevesebb mint 14 ezer lakás épült, ami a 2016 utáni időszak legalacsonyabb értékének számít. A tőkeprogram segítségével viszont reális cél lehet, hogy évente 25 ezer lakás épüljön meg.
“Ha több tízezer új lakás kerülne piacra megfizethető áron a következő években, az nem csak az ingatlanárakat tarthatná kordában, de a lakásállomány és az ott élők életminőségét is javulását is eredményezhetné.” - tette hozzá Balogh László.
Forrás: MTI, Ingatlan.com
Fotók: Pexels.com, MTI/Hegedüs Róbert