Minden rekordot megdöntött a hazai építőipar februárban

Az iparágban még soha nem mértek a februárihoz hasonló bővülést. Az ipari, lakó- és irodaépületek mellett az út- és vasútépítések húzták a növekedést.

2019. április 16.

Februárban 48,0 százalékkal emelkedett az építőipari termelés az egy évvel korábbihoz képest. Az épületek építése 39,4, az egyéb építményeké 65,4 százalékkal emelkedett. Az előző havihoz mérten 6,7 százalékkal emelkedett a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított építőipari termelés – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal április közepén publikált adataiból. A növekedés 2017 eleje óta töretlen, de a most februárinál gyorsabb ütemet egyszer sem mért a KSH.

Az épületeknél ipari, lakó- és irodaépületek építése, az egyéb építményeknél pedig továbbra is út- és vasútépítések eredményezték a növekedést - tette hozzá a jelentés. Az építőipar ágazatai közül a termelés volumene az épületek építésében 43,3, az egyéb építmények építésében 111,8, a speciális szaképítésben 31,8 százalékkal nőtt tavaly februárhoz viszonyítva.

A januári 29,1 százalékos emelkedéssel együtt az év első két hónapjában 39,0 százalékkal nőtt az építőipar teljesítménye, a magasépítés kibocsátása 33,9, a mélyépítésé 50,5 százalékkal haladta meg a múlt év azonos időszakáét.

A februárban megkötött új szerződések volumene 22,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 178,3 százalékkal nagyobb, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 40,8 százalékkal kisebb volt. Az épületek körében a nagy értékű ipari beruházások mellett kulturális és sportlétesítmények kivitelezésére kötöttek szerződéseket.

A februárban megkötött 197,6 milliárd forint értékű új szerződéssel együtt az építőipari vállalkozások február végi szerződésállománya változatlan áron 2,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit és értékben 2376,5 milliárd forintra rúgott, ami folyó áron 12,2 százalékos növekedésnek felel meg. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 53,2 százalékkal nagyobb, az egyéb építményekre vonatkozóké 10,6 százalékkal kisebb volt, mint tavaly február végén.

A Budapest-Pusztaszabolcs vasútvonal felújítása keretében épülő nagysebességű elkerülő vonalszakasz Százhalombatta és Iváncsa között 2019. február 14-én.

A szakértők 20 százalék fölé várják az éves bővülés ütemét

Takarékbank

Horváth András, a Takarékbank elemzője szerint az építőipar idén is érdemben járulhat hozzá a növekedéshez, és súlya is tovább nőhet a nemzetgazdasági ágazatok közt. A szakértő 30 százalékot elérő növekedésre számít az ágazatban idén.

Az újlakás-átadási hullám fogja húzni az építőipart 2019-ben, legalább 25 ezer lakás átadására lehet számítani - jegyezte meg. Emellett a budapesti irodapiacon 700 ezer négyzetméter fejlesztés megvalósítási fázisba ért, ami szintén érdemi átadási hullámot eredményez majd a következő 1-2 évben, számottevően növelve a jelenlegi, 3,6 millió négyzetméteres állományt.

Az elemző szerint a szakképzett munkaerő hiánya továbbra is jelentős probléma az iparágon belül. Az építőipar foglalkoztatotti létszáma történelmi csúcson van, de a bővülés jelentős részét képzetlen munkaerő adta, ami egyelőre tovább nehezíti a kivitelezések teljesítését. Ugyanakkor látszik, hogy ez a feszültség is oldódik, és egyre magasabb fokozatra képes kapcsolni az iparág - tette hozzá.

Horváth András további béremelkedésre és fehéredésre számít az építőiparban a következő években. Kommentárja szerint így folytatódhat a már megkezdődött trend, hogy a szakképzett munkaerő fokozatosan visszaáramlik a hazai gazdaságba. Így enyhülhet a kivitelezői kapacitáskorlát, amire nagy szükséges van, látva a további fejlesztési terveket a piaci és az állami szférában - hangsúlyozta.

K&H Bank

Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője is úgy látja, hogy az ágazatban folytatódhat a növekedés, elsősorban az épületépítéseknek köszönhetően. Februárban az épületépítésekre kötött új szerződések volumene 178 százalékkal nőtt, a hó végi rendelésállomány pedig 53 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban - emelte ki.

Az egyéb építményeknél ugyanakkor a hó végi szerződésállomány 10,6 százalékkal visszaesett. Az egyéb építmények szerződésállományában az állami és uniós forrásokon alapuló beruházások miatt volt egy felfutás, ezek a fejlesztések már a kivitelezési szakaszban vannak és újabb megrendelések egyelőre nem érkeztek ebbe az alágazatba - jelezte elemzésében Németh Dávid. A szakember szerint a jelenlegi kilátások alapján az ágazat a tavalyihoz hasonló, 20 százalék körüli bővülést érhet el 2019 egészében.

Századvég

Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője hangsúlyozta: az építőipar növekedése februárban kiemelkedő volt, ilyen erős, éves alapú növekedési ütemet korábban még nem mért a KSH. Kommentárja szerint az erőteljes növekedéshez elsősorban a kereslet magas szintje járult hozzá, de segíthették az ágazat technológiai fejlesztései és a kedvező időjárás is.

A szakember szerint az építőipar termelése az év további részében is bővülhet, az év egészét tekintve 20 százalékot is meghaladó bővülést sem tart lehetetlennek. Az építőipart érintő munkaerőhiány megoldódni nem fog, legfeljebb mérséklődni, de az ágazat technológiai fejlesztései segíthetik a magasabb termelési volumen elérését - mutatott rá.

Forrás: MTI

Fotó: MTI/Máthé Zoltán Ábra: MTI

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


A korábban jól ismert Doosan márkanevet januárban Develonra változtatta az új tulajdonos. Megnéztük, milyen munkagépek kerültek az új brand alatt a piacra. A képen a novemberben bejelentett új átrakó látható.

Az elmúlt fél évben az abroncsgyártók nem fukarkodtak új típusok és méretváltozatok bejelentésével, ezekből válogattunk. A képen a Michelin Crossgrip abroncsa látható.

Számos hazai fejlesztés könnyítheti meg az építőiparban vagy az építőanyag gyártásban dolgozó szakemberek dolgát. Az elmúlt néhány hónap ígéretes hazai fejlesztéseiről olvashatnak. A képen hőszigetelő üveghab látható.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem

Brand Content Kft. 2022 ©