Megéri energiahatékony lakásokat építeni

Az energiahatékony épületek drágábban és gyorsabban eladhatók az szakértők tapasztalatai szerint. A zöld építést népszerűsíti egy szakmai szervezet is.

2020. szeptember 16.

Bár a jövőre életbe lépő energiahatékonysági szigorítások kissé bonyolultabbá tehetik a hitelfelvételi folyamatokat, az ingatlanközvetítői tapasztalatok alapján a korszerűen megépített társasházi lakásokat és házakat drágábban, és az átlagoshoz képest fele annyi idő alatt lehet értékesíteni.

A Duna House ingatlaniroda szeptember közepén publikált elemzése szerint a szigorúbb energetikai előírások miatt például egy családi ház építése ugyan 10 százalékkal is többe kerülhet januártól, keresleti oldalon már most kimutathatóan nő a vevői érdeklődés az energiahatékonyabb és korszerűbb lakások-házak iránt. Az így felépített és felszerelt házakat fele annyi idő alatt lehet eladni, az idén augusztusi adatok pedig egyértelműen mutatják, hogy a használt lakások vevőinél is előtérbe került a minőség: a nyolcadik hónapban az érdeklődők több mint 70 százaléka a jó és nagyon jó állapotú ingatlanokat részesítette előnyben.

A társaság szakemberei felhívták a figyelmet: január 1-je után már csak olyan új ingatlan kaphat használatbavételi engedélyt, amelynek közel "nulla az energiaigénye", azaz energiahatékonysága eléri a költséghatékonyság szintjét, valamint legalább 25 százalékban a helyszínen vagy a közelben előállított megújuló energiaforrást használ, és így legalább BB energetikai osztályú besorolást kap. A szigorítások az építési hitelezés folyamatát is érintik, mivel a bankok már most is szigorúbban bírálják el a hiteleket.

A Duna House Pénzügyek tapasztalatai szerint a bankok a szigorítási előírásokat már egységesen kezelik, és például hiába lesz valakinek az idén készen a háza, ha most szeretne hitelt felvenni rá, már a 2021-től érvényes energetikai előírásoknak kell a terveknek megfelelnie. A pénzintézet ugyanis csak így biztosíthatja magát, hogy egy esetleges elhúzódó építkezés után jövőre is befejezhető legyen a hitel fedezetét adó épület.

Az ingatlanközvetítő adatai szerint az építési és bővítési hitelek a teljes lakáscélú hitelpiac 10 százalékát teszik ki, amelynek arányában jövőre sem várnak változást, azonban az egyéni hitelösszegek emelkedhetnek, hiszen várhatóan a szigorúbb szabályozás miatt megnövekedett építési pluszköltségeket a tulajdonosok egy része már csak hitelből tudja majd finanszírozni. Hozzátették: az idén júliusig 53 milliárd forint hitelt vettek fel a magyar állampolgárok ingatlan építésére vagy bővítésére a piaci adatok alapján.

Nemzetközi Zöld Építés Hete a környezettudatos építkezésért

Szintén a környezettudatos építkezést érintő hír: a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete idén is megszervezi a Nemzetközi Zöld Építés Hetét hazánkban - áll a szervezet szeptember közepén publikált közleményében. Az egyesület a Green Building Council hazai tagszervezete, amely már sokadik alkalommal rendezi meg világszerte az eseményt. A hazai programok védnöke René Van Hell, a Holland Királyság Nagykövete.

A hazai rendezvények középpontjában 2013 óta a jó gyakorlatok megmutatása áll. Idén az érdeklődők 15 megvalósult zöldépületet nézhetnek meg az ingyenes Green Walk (Zöld séta) keretében. Máskor ezek az épületek nem látogathatók.

Online Green Talk (Zöld beszélgetés) keretében a holland érdekeltségű Footprint cég mutatja be azt az építőanyagot, amely a beton karbonsemleges alternatívája lehet a jövőben. Félnapos, személyes WELL Building StandardT Workshop-ra várja a szervezet főként az irodai ingatlan tanácsadókat.

Igyenes virtuális Green Walk keretében látogathatnak el az érdeklődők hazánk egyetlen klímasemleges szálláshelyére, az Irota Ecolodge-ba a Cserehát szívébe. Az érdeklődők bővebb információhoz juthatnak az egyesület weboldalán.

Forrás: MTI, Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete

Fotó: Gettyimages.com

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Lapunk ezúttal is megkérdezte az építőgép forgalmazó és gépkölcsönző szektorban működő nagyvállalatok vezetőit, hogyan értékelik az elmúlt évet és mit várnak 2024-től. 

A világ legjelentősebb építőipari gépkiállításai közül messze az INTERMAT az, amelyik a leghosszabb múltra tekint vissza.Előzetes körkép és gyártói információk. 

2024. évi várakozások az építőiparban. ÉVOSZ: a rendelésállományt és a cégek véleményét figyelembe véve az építőipar 2024-ben a termelés csökkenésére készül.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©