Közel 6 százalékkal bővült az építőipar augusztusban
2019. október 16.
Idén augusztusig 20 százalékosnál kisebb növekedést még egyetlen hónapban sem mutatott az építőipari termelés. az elemzők több okot említenek.
Az adatok
Augusztusban az építőipari termelés 5,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, amikor 24,7 százalékos volt a növekedés. A két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult: az épületek építése 14,1 százalékkal emelkedett, az egyéb építményeké 3,5 százalékkal csökkent - jelentette október közepén a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az augusztusi növekedés tavaly március óta a legalacsonyabb volt, ebben az évben 20 százalékosnál kisebb növekedést még egyetlen hónapban sem mutatott az építőipari termelés.
Az épületeknél a lakó-, a kulturális és az ipari épületek építése eredményezte a növekedést - közölte a KSH. Az előző hónaphoz mérve az építőipar szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelése 10,5 százalékkal csökkent, a júliusi 9,5 százalékos emelkedés után, ami tavaly április óta a legnagyobb volt.
Az építőipari ágazatok közül a termelés volumene az épületek építésében 17,7 százalékkal nőtt, az egyéb építmények építésében 0,2 százalékkal csökkent, a speciális szaképítés termelése 2,7 százalékkal emelkedett.
Az építőipari termelés értéke folyó áron 382,3 milliárd forint volt augusztusban, ami az előző két hónapét követően a harmadik legmagasabb idei érték. Ezzel a nyolchavi termelés értéke 2618 milliárd forintra nőtt, ami 42,6 százalékkal több, mint a múlt év azonos időszakában.
A megkötött új szerződések volumene 3,2 százalékkal nőtt a tavaly augusztusiakkal összevetve, ezen belül a magasépítési szerződéseké 2,5 százalékkal kisebb, a mélyépítésre vonatkozóké 10,1 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál.
Az építőipari vállalkozások augusztus végi szerződésállományának volumene 12,1 százalékkal elmaradt a tavaly augusztus végitől. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 49,8 százalékkal nőtt, a mélyépítési szerződéseké 25,6 százalékkal csökkent.
Az év első nyolc hónapjában az építőipari termelés 29,6 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A két építményfőcsoport kiegyensúlyozott növekedést mutatott: a magasépítés termelése 29,9 százalékkal, a mélyépítésé 29,5 százalékkal haladta meg a tavaly január-augusztusit.
Épül a komáromi új Duna híd Komárom - Révkomárom között idén augusztusban
Az elemzők
Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágvezetője felvetette: lehetséges, hogy az építőiparban is megjelent az iparban már szokásos nyári leállás fogalma, azaz az ágazat munkavállalói jövedelmük növekedésével kikényszerítik maguknak a nyári szabadságot. Véleménye szerint ez is közrejátszhatott abban, hogy augusztusban az elmúlt időszakban megszokottól eltérően csak egyszámjegyű bővülést mutatott az építőipar, és az előző hónaphoz képest csökkent az ágazat teljesítménye.
Megjegyezte: ilyen esetben mindig kérdés, hogy a hatás tartós vagy átmeneti. Az ágazat szerződésállománya ugyan csökken, de még mindig jelentős, vagyis lenne elvégzendő feladat - mutatott rá. Hozzáfűzte, hogy az új lakások építésére érvényes kedvezményes áfakulcs tartóssá tétele segíthetné az építőipar magas szintű teljesítményének fenntartását.
Földi Tibor, a lakásépítő Cordia vezérigazgatója szerint is érdemes lenne megfontolni az 5 százalékos kedvezményes áfakulcs megtartását, hiszen az építőipari szektorban "otthagyott" adóteher ötszörös multiplikátor-hatással bír, vagyis egy forinttal kisebb áfateher öt forint értékű beruházást generál. Már lehet látni azokat a jeleket, amelyek a lakásépítési szektor zsugorodását vetítik előre: a megkötött új szerződések számának apadása mellett tavaly óta csökken az építési engedélyek száma is. A Cordia vezérigazgatója szerint 2020 második felétől, 2021-től válik érezhetővé az újlakásépítések csökkenése az építőipari termelésben.
Horváth András, a Takarékbank vezető elemzőjének szerint egyre hektikusabban és kiszámíthatatlanabbul alakulnak az építőipar számai. A nyár végén most éppen lassított az építőipar és úgy tűnik hónapról hónapra ez a tendencia látszik állandósulni. A sokat emlegetett szakemberhiány a lakó- és irodaépületek esetében kifejezetten komoly problémákat és csúszásokat okoz. A visszaemelkedő áfa és egyéb bizonytalanságok is visszafoghatják a kibocsátást a következő időszakban - fejtette ki.
Az állami, infrastrukturális és egyéb ipari beruházások viszont továbbra is motorjai lesznek az iparágnak és fenntarthatják a kiemelkedő lendületet. A kivitelezési kapacitások korlátai és a szakemberhiány azonban átmenetileg itt is komolyan fékezheti a kibocsátást - vélekedett.
2019-ben 30 százalék körüli növekedésre számítanak a Takarékbank elemzői az építőiparban, 2020-ban pedig 8 százalék körüli növekedést várnak, egyelőre felfele mutató kockázatokkal.
Forrás: MTI
Fotó: NIF Zrt.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?