Hazai gyártói hírek

A Mapei és a Kvarchomok Kft. is fékezte exportkivitelét. A Thermofoam Kft. új energiatakarékos és környezetbarát hőtárolási módszert fejlesztett ki.

2021. július 13.

Kvarchomok Kft.

A Kvarchomok Kft. elkötelezte magát az alacsonyabb árak mellett, az július 9-én publikált közleményében jelezte: célja az építőipari nyersanyaghiány és az elszálló alapanyagárak mérséklése.

A Kvarchomok Kft. kizárólag a magyar piacot szolgálja ki nyersanyaggal, enyhítve a kínálati hiányt és az alapanyag-drágulást, ami az ingatlanok árát is felhatja. Az új bányákban a termelés a lehető leghamarabb elkezdődik - írták. 

A közlemény szerint Kvarchomok Kft. tavasszal indíthatja a munkát abban a 4 kavics- és homokbányában Kiskunlacháza és Délegyháza környékén, amelyekre nemrég kapott 20 éves kitermelési jogot. Sóskúton már több mint 30 éve bányásznak jó minőségű építési homokot, és a tulajdonos Bayer Construct a kapacitások további jelentős bővítését ígéri. A vállalat kitermelési volumene a Pest megyei településen évi 90 ezer tonna, a szárított késztermékeké 70 ezer tonna - tették hozzá. 

A Kvarchomok Bányászati és Feldolgozó Kft. a kisebb cégek közé tartozik a tavalyi 921 millió forintos árbevételével és 174 millió forintos adózott eredményével.

Mapei Kft.

A budaörsi székhelyű építőipari segédanyaggyártó cég a belföldi igények zavartalan kielégítése érdekében fékezte exportkivitelét – adta hírül a cég július 8-án.

Az intézkedés hatására stagnál a vállalat kivitele, az exportforgalom június végén 232 millió forint volt, amely mindössze 1,6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A vállalat június végi belföldi forgalma 13,4 milliárd forint volt, 20 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának eredményeit - írták.

"Az év második felében csak akkor szolgáljuk ki az exportot, ha már a hazai keresletet kielégítettük. Hasonló a helyzet, mint 2017-ben, amikor a megnövekedett belföldi igények miatt az export befagyasztására kényszerültünk. Jelenleg erre nincs szükség, azonban folyamatosan figyeljük a magyar piacot és csak akkor exportálunk, ha a hazai piaci igényeket már kiszolgáltuk" - tájékoztatott Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője a közleményben.

A vállalat idén 15 emberrel bővíti munkavállalói létszámát, hogy zökkenőmentesen ki tudja szolgálni a megnövekedett keresletet. A vállalat, budaörsi központjában, valamint sóskúti gyártóüzemében, jelenleg 219 munkavállalót foglalkoztat.

A Mapei Kft. alapanyag ellátása stabil, termékhiány nincs, azonban néhány termékcsoportban, az epoxy gyanta bevonatok, ipari padlók, epoxy fugázók, ragasztók, valamint szintetikus vízszigetelő lemezek területén előfordulhatnak jelentős csúszások.

A vállalat mindent elkövet az alapanyagellátás biztosítása és az árstabilitás megőrzése érdekében. Költségszerkezet átalakítással és költségcsökkentéssel eredményesen mérsékelte az alapanyagárak emelkedésének árhatását, melynek köszönhetően május óta nem kényszerült áremelésre - írták.

Markovich Béla szerint őszre várható a jelenlegi alapanyaghiány, ellátási nehézségek és megnövekedett kereslet miatti helyzet normalizálódása.

A Mapei Kft. az építőipari segédanyaggyártás és -forgalmazás egyik legjelentősebb piaci szereplője Magyarországon, a vállalat 1991-ben jött létre az osztrák Mapei GmbH alapításában, a Mapei S.p.A. leányvállalataként. A társaságnak 2020-ban 22,7 milliárd forint volt a nettó belföldi árbevétele, ami 16,7 százalékos növekedés éves összevetésben.

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a Mapei Kft. 2019-ben 1,35 milliárd forintos nyereséggel zárt, 2018-ban pedig 818,87 millió forint volt az adózott eredménye.

A Mapei standja egy korábbi Construma kiállításon

Thermofoam Kft.

Energiatakarékos és környezetbarát hőtárolási módszert fejlesztett ki az építőipari termékeket gyártó Thermofoam Kft. bácsalmási telephelyén. A módszer hőtároló mikrokapszuláknak köszönhetően működik, amelyek egyebek mellett hőszigetelő anyagba vagy a vakolatba keverve fejtik ki hatásukat - tájékoztatta még június második felében az MTI-t a cég ügyvezetője.

A beruházás 608 millió forint uniós és mintegy 140 millió forint saját forrásból valósult meg a veszprémi Pannon Egyetemmel és a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközponttal együttműködve.

Pirityi László János elmondta, a módszer lényege az, hogy a mikrokapszulák hőtároló anyagot tartalmaznak, amely felmelegedéskor megolvad és így hőt von el a környezetéből, lehűléskor pedig megdermed és a felvett hőt leadja belső környezetének, így stabilizálódik az épület belső hőmérséklete.

Az olvadási hő hetven, nyolcvanszorosa a fajhőnek, így kisebb térfogaton sokkal nagyobb hőtárolásra van mód a mikrokapszulák alkalmazása révén, mint a folyadékhő tárolás esetében például a hagyományos fal- és padlófűtés alkalmazásakor.

A mikrokapszulás szigetelés költsége egy átlagos családi ház esetében egymillió forint alatt van - tette hozzá. A módszer iránt elsősorban a családi házak, könnyűszerkezetes épületek kivitelezői érdeklődhetnek majd. A fejlesztők hosszú távú célja a környező országok, köztük a Nyugat-európai térség ellátása.

Nemzetközi piackutató cégek szerint 2018 és 2025 között Európában a mikrokapszulázott hőtároló anyagok piacán mintegy 20 százalékos növekedés várható - jegyezte meg a szakember.

A kísérleti üzem évi maximum mintegy 100 tonna mikrokapszula előállítására képes, egy 100 négyzetméteres lakóház esetében mintegy 250 kilogramm kapszulára van szükség - mondta.

Pirityi László János beszélt arról is, hogy együttműködnek egy többéves projekt előkészítésében, amely nulla energiaigénnyel működtethető készházak elterjesztését célozta meg. Ezen a készházakat előállító Bergerházak Kft.-vel, illetve a Nebraska Kft.-vel, valamint kutatóintézeti partnerekkel dolgoznak.

Tájékoztatása szerint hasonló elven működő, de más technológiával gyártott hőtároló mikrokapszulát már használnak Németországban számos középületben. A gyártás azonban a közelmúltban Németországból átkerült az Egyesült Államokba, így Európában egyedül a Thermofoam Kft. foglalkozik mikrokapszulás hőtároló előállításával.

A Thermofoam Kft. 1994-ben jött létre, magyar magánszemélyek tulajdonában áll. Fő telephelye Felsőpakonyban, fióktelepe Bácsalmáson működik. Legrégebbi termékcsoportja a SOLFLEX márkanév alatt futó hő-visszaverő fólia család, amit egyebek mellett különböző műanyag fóliák feldolgozása, tűzgátló szigetelőanyagok előállítása követett.

A cégnél 83-an dolgoznak, 2019-ben az árbevétele 1,464 milliárd forint, eredménye 102 millió forint volt, a tavalyi évet 1,687 milliárd forint árbevétellel és közel 77 millió forint nyereséggel zárta.

Forrás: MTI

Fotó: Mapei Kft.

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Lapunk ezúttal is megkérdezte az építőgép forgalmazó és gépkölcsönző szektorban működő nagyvállalatok vezetőit, hogyan értékelik az elmúlt évet és mit várnak 2024-től. 

A világ legjelentősebb építőipari gépkiállításai közül messze az INTERMAT az, amelyik a leghosszabb múltra tekint vissza.Előzetes körkép és gyártói információk. 

2024. évi várakozások az építőiparban. ÉVOSZ: a rendelésállományt és a cégek véleményét figyelembe véve az építőipar 2024-ben a termelés csökkenésére készül.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©