Építésaktivitás a harmadik negyedévben

Stagnáló építőipari aktivitás. Átfogó ágazati jelentés az ibuild.info, az ELTINGA és a Buildecon kutatóitól.

2019. november 07.

Stagnáló építőipari aktivitás

Közel ugyanannyi értékben indultak el új kivitelezések az építőiparban 2019 harmadik negyedévében, mint a megelőző 3 hónapban. Az Aktivitás-Kezdés értéke 626 milliárd forintot tett ki, ami csak egy hajszálnyival jelent magasabb összeget a második negyedéves számnál - derül ki az EBI Építésaktivitási Jelentésből. Így bár 2018 utolsó két negyedévénél szintén magasabb volt a megkezdődött építkezések értéke Magyarországon, az első 9 hónap számai messze elmaradtak az egy évvel korábbi azonos időszakban mérttől. Míg 2019 januárja és szeptembere között 1673 milliárd forintot tett ki az Aktivitás-Kezdés, addig 2018 ugyanezen időszakát 2200 milliárd forint feletti összeg jellemezte.  

A magasépítési számok nem javultak

A magasépítési szektor továbbra is a korábbi évek szintje alatti számokat produkál, 2019 harmadik negyedévében az Aktivitás-Kezdés értéke 330 milliárd forint volt, ami alacsonyabb összeget jelentett az előző negyedévnél is. Január és szeptember között végül 974 milliárd forint értékben kezdődtek meg kivitelezési projektek a szektorban az ibuild.info projektinformációs adatbázis alapján, amely összegnél 2017-ben és 2018-ban is magasabb értékű volt a magasépítéseket jellemző Aktivitás-Kezdés.

Bár a gyengébb aktivitás egyaránt jellemző a társasházi lakásépítésekre, illetve a nem lakáscélú magasépítésekre, ez utóbbit nézve jóval kisebb lemaradás volt tapasztalható a korábbi évekhez képest, sőt a harmadik negyedév kicsit magasabb számokat is hozott, mint a második. Összességében az idei év első 9 hónapjában elindított nem lakáscélú magasépítések értéke elmaradt az előző év azonos időszakában mérttől, 974 milliárd forintjával pedig a 2017-es első 9 hónapban megkezdett kivitelezések értékét sem érte el, bár több nagyobb beruházás munkálatai is elindultak. A legnagyobb nem lakáscélú magasépítések között találjuk Veszprémben a Városi és Sportuszoda építését, a Nyíregyházi Atlétikai Centrum beruházást, vagy a Zánkai Erzsébet-tábor és Fonyódligeti Erzsébet-tábor projektet illetve a szintén építési fázisba lépő, Budapest 9. kerületébe tervezett kézilabda sportcsarnokot is. Ez utóbbi megvalósítása ugyan az önkormányzati választások után bizonytalanabbá vált, de a legutóbbi hírek szerint a kormány és a főváros is támogatja a befejezését. Az előbbieken kívül még a nagyobb beruházások közé tartozik Szolnokon a Liget Termálstrand és Élményfürdő projekt kivitelezésének elindulása, illetve több irodaház valamint raktár beruházás építésének megkezdése.

Szolnoki Liget Termálstrand és Élményfürdő

További javulás jellemezte a mélyépítéseket

Tovább folytatódott a javulás a mélyépítési szektorban, ahol a második negyedév jobb számait is sikerült felülmúlnia a harmadik negyedévben elindított kivitelezések értékének. Az Aktivitás-Kezdés ráta 296 milliárd forintot tett ki 2019 július és szeptember között, míg az első 9 hónapban közelítette a 700 milliárd forintot a munkafázisba lépő mélyépítési kivitelezési projektek összértéke, ami ugyanakkor a 2018-as első negyedéves kiugró értéknek köszönhetően így is elmaradt a 2018 január és szeptember között mérttől.

Az út- és vasútépítésekkel az előző, 2019. második negyedéves jelentésünkben részletesen foglalkoztunk. Mint írtuk, az idei második negyedév javulást hozott a szektorban az előző időszakokhoz képest, hiszen több nagyobb útprojekt is kivitelezési fázisba lépett. 2019. harmadik negyedévét azonban ismét szerényebb Aktivitás-Kezdés jellemezte, 150 milliárd forintot tett ki a megkezdett építési munkák értéke, így az év első 9 hónapjában 396 milliárd forint értékben indultak el ilyen projektek, ami alacsonyabb összeget jelentett a 2017-es és 2018-as év azonos időszakinál. A legnagyobb megkezdett kivitelezések közé tartozott a Szabadbattyán és Balatonfüred közötti vasútvonal villamosítása, az M4-es gyorsforgalmi út esetében az Abony és Törökszentmiklós közötti szakasz I. és II. ütemének építése, az M85-ös gyorsforgalmi út Fertőrákos csomópont és Sopron országhatár közötti szakaszának építése, illetve az M1-es autópálya útburkolat-felújítása.

Az út- és vasútépítésekkel szemben a harmadik negyedévben a nem út- és vasútépítési szektor lényegesen jobb számokat produkált, ami az utóbbi évek legmagasabb negyedéves Aktivitás-Kezdését jelentette. Elindult például a Balaton levezető rendszerének (Siófoki vízlépcső és Sió-csatorna) korszerűsítése, illetve a Szeged 4 városrészét geotermikus energiával ellátó hőhasznosító rendszer építése.

 

Kelet-Magyarország pozíciója romlott

Az idei első félévben kiemelt összegben indultak el kivitelezési beruházások Kelet-Magyarországon, köztük több jelentős összegű mélyépítési projekt, a harmadik negyedévben azonban az építési fázisba lépő projektek helyszíne inkább az ország más részeit érintette, olyannyira, hogy ha az első 9 hónapot vizsgáljuk Kelet-Magyarország részesedése 38 százalékosra mérséklődött az első féléves 49 százalékról, ami azonban még így is magasabb arányt jelentett, mint a 2014-2018 között megfigyelt. Az első félévhez képest lényegesen több projekt indult Közép-Magyarországon, de Nyugat-Magyarország is növelni tudta a részesedését, bár mind a kettő esetében alacsonyabb arányban indultak el építési projektek, mint a korábbi években.  

Kevesebb a beruházás a lakáspiacon

A lakáspiacon, úgy tűnik, egyre jobban érezteti hatását a hamarosan megemelkedő áfakulcs. Mint jelentéseinkben többször kitértünk rá, 2019 után már csak 27%-os áfakulcs mellett értékesíthetők majd azok a lakások, ahol az építési engedély későbbi, mint 2018. november 1. A magasabb áfakulcs mellett pedig a fejlesztők sokkal kisebb kedvvel vetik bele magukat az építésbe. Ez látszik a társasházi lakásépítéseket jellemző Aktivitás-Kezdés számaiból is, 2019 júliusa és szeptembere között 55 milliárd forint értékben kezdődtek meg kivitelezések a hazai piacon, ami 2016 első negyedéve óta a legalacsonyabb összeget jelentette, úgy hogy közben a kivitelezési költségek jelentősen emelkedtek, vagyis sokkal kisebb volumenű beruházáshoz kapcsolható az összeg.

Az év első 9 hónapjában összesen 189 milliárd forintot tett ki az elindult építkezések értéke, ami csak egy kicsivel volt magasabb a 2016 azonos időszakában mértnél, és jelentősen alatta maradt a 2017-es és 2018-as Q1-Q3-as szintnek. Amennyiben nem történik változás a piacon, a 2019-es év lehet a 2015-öt követő legalacsonyabb Aktivitás-Kezdést hozó év.

Arányaiban több társasházi lakásépítési projekt indult el Közép-Magyarországon a harmadik negyedévben, mint az első félévben, a visszaesés tehát főként a vidéket érintette. Részletesebben megvizsgálva az adatokat az EBI Építésaktivitás Jelentés készítői azt találták, hogy a társasházi lakásépítések teljes Aktivitás-Kezdéséből 81 százalék a fővároshoz volt köthető, ahol a romló országos számok ellenére magasabb összegben indultak el társasházi kivitelezési projektek az idei év júliusa és szeptembere között, mint a korábbi két negyedévben. Kezdetét vette például az Universo, a Waterfront City és a Park West lakóparkok építése a fővárosban. 

Universo, Budapest IX. kerület

Már hosszú ideje vártuk, az Aktivitás-Befejezés mutató drasztikus emelkedését, ami a projekt csúszások illetve a tudatos halasztások miatt eddig nem látszott a piacon, az idei harmadik negyedévben azonban úgy tűnik, végre megtört a jég. 2019. július és szeptember között 122 milliárd forintra növekedett a befejezett társasházi lakások értéke, amely összegre eddig még soha nem volt példa Magyarországon, a következő negyedévek pedig várhatóan szintén magas Aktivitás-Befejezést hozhatnak majd.

Némileg csökkent a lendület az irodapiacon

Továbbra is azt mondhatjuk, hogy az irodapiacot erőteljes aktivitás jellemzi, az idei év első 9 hónapjában 136 milliárd forint értékben indultak el kivitelezések. Ez ugyan alacsonyabb értéket jelentett a rekordévnek számító 2018 azonos időszakához képest, azonban a 2017-es értéknél magasabb összeget jelentett és nem sokkal maradt el a szintén erős évnek számító 2016 azonos időszakában mért Aktivitás-Kezdéstől sem. 2019 eddigi negyedéveiben nagyjából hasonló összegben kezdődtek meg irodaépítések, a harmadik negyedévben ez 47 milliárd forintot jelentett.  Érdekesség, hogy az idei évben Budapest szerepe az irodaépítésekben jelentősen alacsonyabb volt a 2016-os és 2018-as részesedéséhez képest, a kivitelezések 67 százaléka indult el itt, ami a 2017-eshez illetve a korábbi évek szintjéhez áll közelebb.

Az idei évben vette kezdetét például a Liberty Irodaház, Pillár Irodaház, a BudaPart City irodaház, az Aréna Business Campus B épület illetve az Office Garden IV. ütemének építése a fővárosban.

Pillar Irodaház, Budapest XIII. kerület

Visszaesés mutatkozott az irodaátadásokban is az idei év első 9 hónapjában az előző év azonos időszakához képest, az átadott épületek összértéke 73 milliárd forint volt, ugyanakkor az Aktivitás-Befejezés mutató a 2016-os és 2017-es szintet jelentősen meghaladta. A következő negyedévekben pedig további nagy beruházások átadása várható, például a tervek szerint elkészül az Országgyűlés Hivatala, a Corvin irodák V. II. üteme és a BudaPart GATE C irodaház.

Enyhe visszaesés a raktár- és ipari ingatlan építések esetében

Az idei év első 9 hónapjában 207 milliárd forint összegben indultak el raktár- és ipariingatlan kivitelezési munkák hazánkban, ami alacsonyabb Aktivitás-Kezdést jelentett, mint a 2015-2018 közötti időszakban az első három negyedévekben mért értékek, vagyis némileg csökkent a fejlesztők lendülete a piacon, különösen a harmadik negyedévre, mikor csupán 44 milliárd forintnyi építési munka indult el, amely összeg 2014 óta a legalacsonyabbat jelentette. Elkezdődött például az ULL5 és ULL6 raktárépületek kivitelezése Üllőn, illetve Nyergesújfalun a Zoltek, Toray akkumulátorcella elválasztó film gyártó üzem építése.

Az idei évben elkészült raktár- és ipariingatlan beruházások összértéke egyelőre elmarad a rekordnak számító 2018 azonos időszakában átadottól, az Aktivitás-Befejezés mutató 190 milliárd forintot tett ki. A harmadik negyedévben például átadták a REHAU-Automotive autóalkatrész gyártó üzemét Újhartyánban, vagy a Magyar Állami Operaház és Erkel Színház Eiffel-csarnokát. Az év hátralévő részében azonban még több beruházás elkészülése is várható, így 2019 a tavalyi rekordot is megdöntheti az átadott raktár- és ipariingatlanok értékét illetően. Elkészülhet például a Mercedes-Benz K2 OF lakkozó ütem II. üteme Kecskeméten, a Samsung lítiumos akkumulátorgyártó üzem II.-III. üteme Göd-Felsőgödön, az SK Innovation akkumulátorgyár I. üteme Komáromban, és a SRF BOPET fóliagyártó és fémbevonatoló üzem Jászfényszarun.

 

2019. november 7.

Az EBI Építésaktivitási Jelentés három kutatócég együttműködésének eredménye, melyhez az ibuild.info a projektkutatással és a projekt adatbázissal, az ELTINGA Ingatlanpiaci Kutatóközpont és a Buildecon Építésgazdasági Kutató pedig a mutatószámok kialakításával és az aggregálást végző algoritmusok kidolgozásával járul hozzá.

 

 

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Építőgép gyártók hazai pályán mutatják be legújabb termékeiket és szolgáltatásaikat a forgalmazóknak, a sajtónak.

Gréderek: amit ezekről a monstrumokról tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.

A lakáspiac és az építőipar első féléves teljesítménye az MNB és az ÉVOSZ adatai alapján.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©