A legnagyobb hazai hálózati integrált energiatároló készült el Szolnokon

A 20 megawatt összteljesítményű, 60 megawattóra kapacitású létesítményt 8 milliárd forintból építette fel a Mavir.

2025. július 04.

Magyarország legnagyobb hálózati integrált energiatárolóját építette meg vissza nem térítendő állami támogatással, uniós forrásból a Mavir átviteli rendszerirányító Szolnokon, a 20 megawatt összteljesítményű, 60 megawattóra kapacitású létesítmény 8 milliárd forintból valósult meg - jelentette be Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára energiatárolója üzembe állításáról tartott sajtótájékoztatón június 26-án Budapesten.

Hozzátette, a kormány 2010 óta az energiapolitikáját három pillérre építi, a zöldenergia-napenergia felfuttatására, az atomenergiára, és a geotermikus képesség fejlesztésére. A fenntartható energiaforrások aránya jelzi, hogy Magyarország a zöldátállás terén hatalmasat lépett előre.

Olyan mértékű napenergia-kapacitással rendelkezik az ország, ami a nappali és az éjszakai árak között jelentős eltérést okoz: nappal alacsony, az esti órákban pedig magas árakat eredményez - fejtette ki.

A megoldás egyrészt olyan gázerőművek üzembe állítása, amelyek képesek kiegyenlíteni az áramtermelést a napenergia megszűnése esetén. A másik megoldás a napközben megtermelt villamos energia tárolása az esti órákra. A kereslet és kínálat jobb összehangolásához, a szélsőséges napközbeni ármozgások kiegyensúlyozásához korszerű tárolói kapacitásokra van szükség – hangsúlyozta az államtitkár.

Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára (hátul balra), Kállai Mária, Szolnok és térsége országgyűlési képviselője (hátul középen) és Szalay Ferenc, Szolnok és térsége fejlesztéséért felelős miniszteri biztos (hátul jobbra) Magyarország legnagyobb energiatárolója üzembe állításáról tartott sajtótájékoztatón Budapesten, a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (Mavir) Zrt. székházában 2025. június 26-án. 

Ezért indította a kormány a tárolói programját, a munkák beérni látszanak, jelenleg 180 milliárd forintot lehet energiatárolók üzembe helyezésére fordítani - ismertette. Az uniós forrásból megvalósult egyik első ilyen beruházás Szolnokon létesült, ez a most üzembe állt legnagyobb hálózati integrált energiatároló az országban.

Kitért arra, hogy jelenleg 114 megawatt teljesítményű energiatároló működik Magyarországon. Jó esély van arra, hogy a rendelkezésre álló 180 milliárd forint forrásból 2030-ra 1 gigawatt lesz.

Ehhez járul hozzá a Mavir beruházása is, amely csak a kezdet, viszont jól mutatja azt az irányt, amelyet a magyar kormány, "a józan energiapolitika" képvisel. Jelezte: hamarosan elindul 50 milliárd forintos keretösszeggel a Jedlik Ányos Programban a hazai gazdasági társaságok újabb beruházásait ösztönző tárolólétesítési pályázat.

Kállai Mária, a térség országgyűlési képviselője köszönetet mondott a kivitelezésért a Szolnok környékiek nevében, a beruházás hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország energiaellátása tisztább, kiszámíthatóbb, biztonságosabb legyen.

Szalay Ferenc, Szolnok és térsége fejlesztéséért felelős miniszteri biztos elmondta: 6-7 napelempark létesült Szolnok térségében, a most átadott fejlesztés megoldja a tárolási képességet.

Forrás: MTI

Fotók: Energiaügyi Minisztérium

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Törő és osztályozógépek. Történet, gyártók és a magyar piac.

Bauma 2025: "az "iparág szívdobbanása". A szakma legnagyobb seregszemléje Münchenben.

Az építésgazdaság problémái. Az ÉVOSZ felmérése és javaslatai.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Hozzászólási szabályzat Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©